plStyle.pl

Nakładanie kolorów

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stare fotografie mają to do siebie, że najczęściej są czarno-białe i szybko się niszczą. Warto więc przejrzeć domowy album ze zdjęciami i te ważniejsze przenieść na ekran komputera, gdzie przy pomocy Photoshopa będziemy mogli je odnowić, a nawet pokolorować. Właśnie tym drugim zagadnieniem zajmiemy się w niniejszym artykule.

 

Po uruchomieniu Photoshopa otwieramy lub importujemy ze skanera zdjęcie, które mamy zamiar pokolorować. Do ćwiczenia możemy wykorzystać poniższe zdjęcie tramwaju, które dostępne jest w większym formacie tutaj. W przypadku czarno-białych zdjęć bardzo możliwe jest, że zostały one zapisane w 256-cio bitowej palecie kolorów, dlatego też zmieniamy ją na paletę RGB w menu Obrazek/Tryb Image/Mode. Artykuł ten poświęcony jest kolorowaniu czarno-białych fotografii, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować zdjęcie kolorowe według własnego pomysłu. W takim przypadku po otwarciu pliku usuwamy z niego kolor, wybierając Obrazek/Dopasuj/Usuń kolor Image/Adjustments/Desaturate.

 

Niestety niemożliwe jest przywrócenie kolorów fotografii przy pomocy jednego kliknięcia myszy, jednak Photoshop może nam tę pracę bardzo ułatwić. Mimo, iż proces ten nie jest zbyt skomplikowany, na pewno wymaga trochę wolnego czasu i pewnych umiejętności w dobieraniu poszczególnych kolorów. Jeśli chodzi o to ostatnie, można sobie nieco ułatwić pracę wykorzystując zdjęcia kolorowe, z których możemy pobrać odpowiedni kolor. Dotyczy to przede wszystkim obiektów, które są do siebie podobne i nie zmieniają się z biegiem czasu, jak np. odcień ludzkiej skóry. Dlatego też jeżeli na naszym zdjęciu znajdują się ludzie, to przywracając im kolor możemy wzorować się na innej, podobnej fotografii.

 

Dobrą zasadą, której będziemy się trzymać, jest malowanie każdego ważniejszego obiektu na innej warstwie. Dzięki temu podczas dalszej pracy będziemy mogli bez problemu wprowadzić poprawki lub też całkowicie zmienić daną barwę na inną. Kolorowanie zdjęć wykonujemy ręcznie, używając przede wszystkim pędzla. Aby jednak efekt końcowy był zadowalający, musimy zmienić tryb mieszania każdej nowej warstwy na Kolor Color. Dzięki temu nasycenie poszczególnych kolorów będzie zależało od jasności danych elementów na fotografii, ich cieni i świateł. Miejsca całkowicie zaciemnione (w kolorze czarnym) i rozjaśnione (białe) pozostaną niezmienione po ich pomalowaniu. Jak to wygląda w praktyce, najlepiej przekonać się samemu, tak więc zabierzmy się do pracy.

 

Malowanie zaczynamy od obiektów największych, znajdujących się na pierwszym planie. Tworzymy nową warstwę Warstwa/Nowa/Warstwa Layer/New/Layer, po czym w menu Warstwa/Styl warstwy/Opcje mieszania Layer/Layer Style/Blending Options zmieniamy jej Tryb mieszania Blend Mode na Kolor Color. Można to też wykonać w palecie Warstwy Layers, w rozwijanym polu w lewym górnym rogu. Czynność tą będziemy wykonywać zawsze po utworzeniu nowej warstwy, dlatego też należy o tym pamiętać podczas dalszej pracy. Na pierwszym planie naszej przykładowej fotografii znajduje się tramwaj, od którego zaczniemy kolorowanie zdjęcia. Tak dużą i prostą powierzchnię najłatwiej zamalować zaznaczając ją narzędziem Lasso wielokątne Polygonal Lasso Tool i wypełniając selekcję przy pomocy Wiadro z farbą Paint Bucket Tool. Wykorzystamy do tego kolor RGB: 170, 0, 0. Jako że uzyskana czerwień jest zbyt mocna, w menu Warstwa/Styl warstwy/Opcje mieszania Layer/Layer Style/Blending Options zmniejszamy widoczność warstwy Krycie Opacity do 70%.

 

Efektem wypełnienia objęte zostały również drobne elementy, takie jak światło, znajdujące się na przedniej części tramwaju. Musimy usunąć z nich kolor, a najprościej zrobić to przy pomocy narzędzia Gumka Eraser Tool. Pozbywamy się więc zaznaczenia Ctrl D i wymazujemy kolor z miejsc, które powinny pozostać czarne lub białe. Warto przy okazji zwrócić uwagę, czy na tramwaju nie znajdują się jakieś drobne szczegóły, które również należałoby zamalować. W naszym przypadku są takie dwa - między bocznymi szybami.

 

Na przednich szybach tramwaju można zauważyć żaluzje, które również warto pomalować. Tworzymy więc nową warstwę Warstwa/Nowa/Warstwa Layer/New/Layer, zmieniamy jej tryb mieszania na Kolor Color i umieszczamy ją pod warstwą pierwszą. Jest to kolejna ważna czynność, o której należy pamiętać przy tworzeniu nowych warstw - powinny się one znajdować zawsze poniżej warstwy wcześniejszej. Powód jest taki, że malowanie zaczynamy od obiektów najbliższych, najważniejszych, poprzez te mniejsze, mniej istotne, a kończymy na tle. Tło powinno się znajdować na samym dole wśród warstw obrazka, aby przypadkiem jego kolory nie weszły na obiekty z pierwszego planu przy niedokładnym malowaniu. Jeśli mamy już nową warstwę, kolorujemy szyby zaznaczając je w całości narzędziem Lasso wielokątne Polygonal Lasso Tool i wypełniając kolorem RGB: 64, 41, 46.

 

Metalowe elementy znajdujące się w dolnej i górnej części tramwaju zamalowujemy kolorem RGB: 45, 45, 61, używając narzędzi selekcji i małego pędzla. Podobnie czynimy z bocznymi szybami, wypełniając je kolorem RGB: 88, 79, 72. W przypadku szyb może być jedynie mały problem z otoczeniem, które się w nich odbija. Z tego też powodu po ich zamalowaniu, niewielkim pędzlem kolorujemy drobne elementy odbijające się w szybach na różne kolory. Nie musi być to staranne malowanie każdego piksela, gdyż drobne niedoskonałości w efekcie końcowym będą praktycznie niedostrzegalne.

 

Zakończyliśmy prace przy tramwaju, możemy więc zająć się jego otoczeniem. Na pierwszy ogień pójdą drzewa - wybieramy niewielki pędzel i kolorem RGB: 89, 128, 86 malujemy liście, a kolorem RGB: 40, 30, 19 - pnie i gałęzie drzew. Następnie przechodzimy do lamp, które po zaznaczeniu narzędziem Lasso wielokątne Polygonal Lasso Tool wypełniamy kolorem RGB: 125, 134, 165. Możemy też pokolorować słupy latarni, np. kolorem RGB: 63, 68, 78.

 

Na kolejnej warstwie pomalujemy chodnik. Do tego celu użyjemy większego, miękkiego pędzla i dwóch kolorów - RGB: 182, 170, 170 i RGB: 170, 167, 172. Drugi z wymienionych kolorów stosujemy jedynie w kilku miejscach na kamieniach, niech to będą luźne pociągnięcia pędzlem wokół tramwaju. Dzięki zastosowaniu miękkiego pędzla oba kolory zleją się ze sobą, dzięki czemu między nimi wystąpią łagodne przejścia, a całość będzie wyglądać całkiem realistycznie. Dodatkowo kolorem RGB: 100, 100, 114 możemy pomalować kamienne koła wokół drzew, może to być kilka mniej dokładnych pociągnięć pędzlem, tak jak w przypadku chodnika.

 

Zbliżamy się do końca naszego kolorowania. Ostatnią rzeczą, jaka nam została, są budynki i niebo. Budowle widoczne z tyłu są dosyć zniszczone, szczególnie brama, przy malowaniu której posłużymy się dwoma kolorami - RGB: 140, 100, 100 i RGB: 119, 96, 105. Najpierw kolorem czerwonym zamalowujemy cały budynek, później fioletowym dodajemy kilka maźnięć miękkim pędzlem w miejscach bardziej zniszczonych. Kilkoma dowolnymi kolorami malujemy obrazy widoczne na wystawie bramy, a na koniec zostawiamy sobie niebo i blok widoczny za tramwajem.

Efekt końcowy przed i po nałożeniu koloru:

źródło: graffik.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

 • Gry online - przegląd portali z grami

  Loki 27.01.2018 21:51
  Ciekawe gry są na grywacz.pl

  Czytaj więcej...

   
 • Programy graficzne warte rozważenia 2017/2018

  Kari 07.12.2017 10:24
  Flash niby umarł a w sieci jest go jeszcze bardzo dużo, gry w HTML5 do piet nie dorastają produkcjom ...

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  ogolny 03.11.2017 20:47
  ogólnie dobrze, tylko bez kształtów lepiej.

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Valdi 28.10.2017 17:52
  po prostu jako efekt zniszczen starego zdjecia - nie widziałeś nigdy takich ?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Moder 31.07.2017 07:28
  jakie kształty?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Misiek 30.07.2017 23:09
  Tak się zastanawiam... Te kształty czemu mają służyć?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  mru 27.07.2017 11:54
  efekt daje radę ale te białe plamy wyglądają jak zacieki emalii

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Magda 01.04.2017 10:11
  Bardzo fajny tutorial. Kształty moim zdaniem niepotrzebne, ale cała reszta bardzo przydatna.

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Malenee 13.01.2017 23:17
  prosze o instrukcje w języku polskim

  Czytaj więcej...

   
 • Ork fanem pilki ?;)

  lol 08.10.2016 13:14

Please publish modules in offcanvas position.