plStyle.pl

Obróbka graficzna metodą kolażu

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdy, kto kiedykolwiek próbował z kilku elementów skomponować ilustrację, napotkał na na swej drodze szereg trudności z połączeniem i dopasowaniem zdjęć tak, aby stanowiły one jedną, spójną całość. Kolaż, bo o nim mowa, jest jedną z podstawowych, a zarazem trudniejszych umiejętności, które musi posiąść grafik, aby takowym mógł się zwać. Niejednokrotnie przeglądając grafiki (nawet te z "górnej półki"), można dostrzec pewne niedociągnięcia, krawędzie łączeń, rozchwiania kompozycji. Uniknięciu tego typu efektów ma służyć ten krótki instruktaż. Instruktaż, ponieważ nic lepiej nie służy rozwiązaniu problemu jak dobry przykład. Aby stworzyć cokolwiek, musimy mieć dwie rzeczy: ogląd teoretyczny tego co chcemy zrobić (w moim przypadku jest to "płonący banknot") oraz zdjęcia, z których stworzymy ilustrację. Przy założeniu, że mamy tą pierwszą, pozostaje nam...

 

.. znalezienie odpowiednich zdjęć
I w tym miejscu najskuteczniejsze okazuje się tzw. guglowanie (googling dla bieglejszych w piśmie i mowie obcych krajów). Rada: dla grafik wykonywanych na potrzeby drukarskie należy przejść do opcji Zaawansowane/Przeszukiwanie w Grafice i zawęzić obszar wyszukiwania do dużych rozmiarów. Dobrze jest również podawać słowa-klucze w języku angielskim, ponieważ rezultaty będą dużo obszerniejsze. Kiedy już znajdziemy, przyjrzymy się prawom autorskim i skopiujemy do folderu roboczego odpowiednie zdjęcia, to możemy zacząć coś, co na potrzeby tego artykułu nazwałem dość nieładnie:

 

Obróbka właściwa
A oto efekt mojego wyszukiwania na podstawie słów: hand, flames i dollar:

 

 

 

Na pierwszy rzut oka idea połączenia tych trzech rzeczy wydaje się karkołomna, ale od czego mamy tak zaawansowane narzędzie jak Photoshop ;) Uruchamiamy więc PS i tworzymy nowy dokument. Rada: w zakładce Rozdzielczość należy wpisać minimum 300 dpi. Na nowo powstały obszar roboczy przenosimy wyszukane obrazki. W tym momencie stają się one warstwami. Aby uniknąć problemów z bałaganem, należy skorzystać z małego boxu w zakładce Warstwy (oczko), który po odznaczeniu powoduje tymczasową niewidoczność warstwy nieużywanej.

Na wstępie musimy określić, które zdjęcie posłuży nam jako "rusztowanie" dla całości. W tym przypadku jest to dłoń. Od niej zaczniemy. Jak można zauważyć, aby uzyskać pożądany "chwyt" należy obrazek odpowiednio obrócić. W tym celu klikamy na zakładkę Edycja/Przekształć/Odbij poziomo.

 

Następnie najeżdżamy kursorem myszki na wybrany róg warstwy. Gdy pokaże nam się charakterystyczny znaczek obrotu, chwytamy za róg i obracamy do pozycji pokazanej na rysunku niżej.

 

Zwróćmy uwagę, że mamy tutaj proste cięcie z lewej strony. Łatwo je zniwelować używając gradientu warstwy. Klikamy dwukrotnie na pasek warstwy w okienku warstwy i wybieramy nałożenie gradientu. Jest to jeden z najlepszych sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Jak zauważymy na rysunku 3, przy listwie edytora gradientu są cztery bądź więcej znaczniki. Dolne odpowiadają za kolor, a górne za krycie (intensywność). Jeżeli gradient jest radialny, a krycie jednego z kolorów wynosi 0 (drugi = 100 i jest identyczny z tłem) to otrzymujemy efekt "rozmycia brzegów". Efekt ten można zmieniać i skalować stosownymi suwakami. Po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy uznać, że ręka jest gotowa.

 

Teraz poddamy obróbce banknot. Po pierwsze należy wyciąć czarne tło. W tym celu zaznaczamy obszar banknotu Zaznaczeniem prostokątnym, a następnie używamy opcji Zaznacz/Odwrotność i przyciskamy Delete. Uzyskaną warstwę należy odpowiednio wyprofilować: zmniejszyć i odwrócić o 90 stopni Edycja/Przekształć/Obróć o 90 stopni) Oczywiście, aby nasz kolaż spełniał najprostsze wyobrażenia o płonącym dolarze, należałoby mu nadać kształt lekko pofalowany. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się tutaj bardzo ciekawe narzędzie Photoshopa jakim są Filtry (trudno ich szukać np. w Macromedia Fireworks). Z palety, jaka nam się ukaże po wybraniu polecenia Filtry, najlepszym w naszym przypadku będzie Zniekształć/Ścinanie. W okienku profilowania znajduje się linia, która przedstawia symbolicznie oś pionową naszej warstwy. Należy wygiąć ją w kształt litery S, abyśmy otrzymali pożądany efekt falowania. Można również z tych samych filtrów wybrać Zniekształć/Falowanie i nadać dolarowi lekkie pomarszczenie. W tym momencie pozostaje nam tylko wycięcie małego skrawka banknotu, w miejscu gdzie zachodzi on na palec dłoni. Zaznaczeniem eliptycznym określamy obszar do usunięcia i wciskamy Delete. Rada: Wskazanym jest przeglądnięcie wszystkich efektów filtrów. Zaprocentuje to w przyszłości znajomością możliwości PS.

 

A teraz najważniejsze: płomienie. Aby usunąć czarne tło i wyekstraktować płomienie najwłaściwszym wydaje się użycie sekwencji poleceń Zaznacz/Zakres kolor. Zaznaczamy kolor czarny i wciskamy Delete. Uzyskany płomień możemy w tym momencie dostawić do banknotu i ręcznie wyprofilować.

 

Aby zniwelować ciemne obwódki wokół płomieni, nadajemy mu mały Blask wewnętrzny w kolorze zielonym. Musimy jeszcze na momencik wrócić do naszego dolara i dodać mu ślady spalenia. Najwłaściwszym wydaje się tutaj użycie wspominanego wcześniej gradientu. Nakładamy go z takimi kolorami, aby w miejscu nałożenia płomieni ukazały się czarne plamy. W prawdzie nie mam pojęcia jaki kolor przyjmuje dolar podczas spalania (nigdy tego nie próbowałem ;), ale przyjąłem teorię roboczą, której będę się trzymał do końca, że jest to czerń.

 

I tak oto otrzymaliśmy ilustrację z palącym się banknotem. Obrana przeze mnie formuła obróbki nie jest obligatoryjna. Taki sam rezultat osiągniemy przy pomocy zestawu innych narzędzi dostępnych w PS. Oczywiście podobny efekt można uzyskać również paląc dolara (ok. 4 zł, zakładając, że dobre zdjęcie wyjdzie za pierwszym razem). W przypadku użycia kolażu oszczędzamy na dolarach i ewentualnych kosztach leczenia poparzeń ;)

źródło: graffik.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie komentarze

 • Gry online - przegląd portali z grami

  Loki 27.01.2018 21:51
  Ciekawe gry są na grywacz.pl

  Czytaj więcej...

   
 • Programy graficzne warte rozważenia 2017/2018

  Kari 07.12.2017 10:24
  Flash niby umarł a w sieci jest go jeszcze bardzo dużo, gry w HTML5 do piet nie dorastają produkcjom ...

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  ogolny 03.11.2017 20:47
  ogólnie dobrze, tylko bez kształtów lepiej.

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Valdi 28.10.2017 17:52
  po prostu jako efekt zniszczen starego zdjecia - nie widziałeś nigdy takich ?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Moder 31.07.2017 07:28
  jakie kształty?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Misiek 30.07.2017 23:09
  Tak się zastanawiam... Te kształty czemu mają służyć?

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  mru 27.07.2017 11:54
  efekt daje radę ale te białe plamy wyglądają jak zacieki emalii

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Magda 01.04.2017 10:11
  Bardzo fajny tutorial. Kształty moim zdaniem niepotrzebne, ale cała reszta bardzo przydatna.

  Czytaj więcej...

   
 • Letnie zdjęcie

  Malenee 13.01.2017 23:17
  prosze o instrukcje w języku polskim

  Czytaj więcej...

   
 • Ork fanem pilki ?;)

  lol 08.10.2016 13:14

Please publish modules in offcanvas position.